قدرت الله علیخانی: فراکسیون امید برای کدخدایی بیش از بیطرف تلاش کرد

قدرت الله علیخانی نماینده ادوار مجلس در گفت و گو با خبرنگار جمهوریت درباره ارزیابی از وضعیت بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم در مجلس گفت: بخش زیادی از مردمی که به دکتر روحانی رأی دادند انتظارات و آرزوهایی داشتند که تغییر و تحول در کابینه جزء مهمی از این انتظارات بود، البته دکتر روحانی تا حدودی این تغییرات را اعمال کرد، اما واقعیت این است که بخشی از مردم انتظارات بیش از این داشتند به خصوص در ارتباط با وعده‌ای که دکتر روحانی درباره استفاده از زنان در سطح وزیر داده بود که محقق نشد

وی در ادامه این مطلب افزود: در طرف مقابل دکتر روحانی می‌گوید که می‌توانستم 17 قهرمان معرفی کنم اما این مشکلی را حل نمی‌کرد و اعتقاد وی بر این است که 17 نفر هماهنگ و یک دست انتخاب کند تا کار در دولت به خوبی پیش برود و در واقعیت هم اصل هم خود روحانی به عنوان رییس جمهور است که باید با این تیم کار کند.

علیخانی با اشاره به سبقه فعالیت‌های حسن روحانی پیش از دوران ریاست جمهوری تاکید کرد: روحانی در وهله نخست شخصیتی روحانی است و باید ملاحظات مراجع و حوزه را نیز در نظر بگیرد و خود تاکید دارد که نزدیک به 50 سال است که با رهبر انقلاب در ارتباط بوده و هست.

وی ادامه داد: همه این موارد واقعیاتی است که در جمهوری اسلامی وجود دارد منتها یکی مثل احمدی نژاد به سیم آخر می­زند اما از روحانی انتظار چنین چیزی نیز نمی‌رود.

نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: بیطرف متدین و متعهد است و سوابق درخشانی در انقلاب و در دوران وزارت دارد و شخصیتی معتدل و دلسوز است و در مجلس نیز تاکید کرد که همه دستاوردها متعلق به نظام و انقلاب است و حتی توفیقات خود در دوران وزارت را به نام خود مصادره نکرد و ما از این مدل افراد کم داریم.

علیخانی در روایت از فضای مجلس در روز رأی گیری برای اعتماد به کابینه دوازدهم گفت: آن روز احساس کردم فضای تندی علیه آقای بیطرف در بخشی از مجلس وجود دارد و البته نمایندگان مخالف علی القاعده نیت شخصی نداشتند و بعضاً به دنبال منافع مردم و حوزه‌های انتخابیه خود بودند و در بین مخالفان آقای بیطرف برخی نیز از فراکسیون امید بودند و با حساسیت زیاد علیه وی موضع گرفتند.

علیخانی در خصوص این موضوع تاکید کرد: با آقای بیطرف تماس داشتم و تاکید کردم آقای حجتی توانست فضا را تغییر دهد و بخشی از آراء مخالف را به سمت خود برگرداند و گفتم در صحبت‌ها می‌توانید بخشی از این فضا را تغییر دهید.

وی در تشریح شخصیت بیطرف گفت: روحیه بیطرف با دیگران متفاوت است، ایشان مکرر بر قانون و ضوابط تاکید داشته و چهارچوبی برای خود دارد که از آن چهارچوب خارج نشده است و این موضوع نیز در رأی نیاوردن ایشان اثر داشته است.

علیخانی با انتقاد از عملکرد فراکسیون امید در بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی دوازدهم گفت: فراکسیون امید می‌دانست که فضا علیه بی طرف است، و باید اقدام مناسب و جدی انجام می‌داد.

وی ادامه داد: فراکسیون امید اگر به اندازه تنها نیمی از اندازه‌ای که برای رأی آوری کدخدایی در شورای نگهبان تلاش کردند برای آقای بیطرف تلاش می‌کردند، وی در کابینه حضور داشت.

علیخانی با انتقاد از کار تشکیلاتی فراکسیون امید خاطر نشان کرد: متاسفانه کار تشکیلاتی در فراکسیون امید ضعیف است و بدتر از آن این که این ذهنیت شکل گرفته که فراکسیون حساسیتی نسبت به فردی مثل بی طرف که هم خط خودشان نیز هست ندارند.

وی تاکید کرد: فراکسیون امید از بی طرف شناخت داشت و باید مخالفان را قانع و دیگران را توجیه می‌کرد.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ممکن است برخی از اعضای فراکسیون از حرف‌های من برنجند افزود: هدف از این نقدها این است که دقت شود تا بعدها فراکسیون با این روند کار، آسیب نبیند.

علیخانی تصریح کرد: با بسیاری از اعضای فراکسیون امید ارتباط دارم و آن‌ها خود نیز از عملکرد برخی از هیات رییسه فراکسیون امید راضی نیستند و باید امیدوار باشیم در دو سال باقیمانده این مجموعه منسجم‌تر و موثرتر عمل کند.

ارسال دیدگاه