بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه: توافق ظریف با آمریکا برای تحویل دادن سردار سلیمانی خنده‌دار است

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه:

توافق ظریف با آمریکا برای تحویل دادن سردار سلیمانی خنده‌دار است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: کانال‌های متعددی در دستگاه‌های مختلف پیگیر آزادی هشت تن از ماهیگیران ایرانی زندانی در سومالی هستند که امیدواریم به زودی شاهد آزادی این افراد باشیم.

به گزارش ایلنا، بهرام قاسمی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در رابطه با اظهارات ترامپ در عربستان مبنی بر حمایت ایران از تروریسم اظهار داشت: مواضع نابجا، غلط و بی ربط برخی از کشورها درباره ایران مبنی بر حمایت ایران از تروریسم یک فرافکنی است و چیز جدیدی نیست. اینها سخنانی غیر قابل قبول و غیر قابل باور است. سخنان ترامپ در کشوری که مروج و مولد خشونت و تروریسم است، این ادعا را باطل می‌کند.

قاسمی در رابطه با نامه خانواده ماهیگیران زندانی در سومالی به روحانی نیز تصریح کرد: این موضوع برای سالهای قبل است که ۳۷ صیاد به اسارت درآمدند. تعدادی فرار کردند، تعدادی جان باختند و هشت تن هنوز در اسارات دزدان دریایی هستند. این پرونده بسیار پیچیده است و کانال‌های متعددی در دستگاه‌های مختلف این موضوع را پیگیری می‌کنند. امیدوارم با این پیگیری‌ها شاهد آزادی این افراد باشیم.

قاسمی در رابطه با توافقات صورت گرفته در آستانه چهار و تهیه نقشه مناطق کاهش تنش ابراز داشت: بحث آستانه و محوریت ایران، روسیه و ترکیه که ضامن آتش بس هستند، به صورت دائم در جریان است و گفتگوها ادامه دارد. روی مناطق کاهش تنش میان کارشناسان سه کشور ارتباطاتی وجود دارد. تلاش‌های خوبی صورت گرفته است و اگر نتیجه گیری لازم انجام شود شاید نیروهایی که بتوانند بر بحث کاهش تنش و آتش‌بس در این مناطق نظارت کنند، از سوی سه کشور براساس تعهدشان اعزام شوند.

او در پاسخ به این سوال که مذاکره برای رفع تحریم‌های غیرهسته‌ای شدنی است بدون آنکه به دستاوردهای موشکی ما آسیبی برسد؟ تصریح کرد: رفع تحریم‌های دیگر توسط رئیس جمهور مطرح شده است. نگاه کلان ما احترام به همه کشورها و رابطه بهتر و ایجاد فضای مناسب‌تر و با اتکا به قدرت دیپلماسی است که فکر می‌کنیم اگر این قدرت به جا و به هنگام و با برنامه‌ریزی صورت گیرد و قدرت مردم نیز پشت آن باشند، بسیاری از ناشدنی‌ها می‌تواند شدنی و سهل و آسان شود ولی هر هدفی براساس میزان و نوعش می‌تواند دشواری‌ها و ناهمواری‌هایی داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به طرح افزایش تحریم‌ها در کنگره خاطرنشان کرد: شاید در یکسال گذشته ده‌ها طرح در این باره داشتیم که قابل اعتنا نیست. آنچه برای ما ملاک است سیاست‌ها و اقدامات عملی دولت امریکاست. اگر این لوایح به تصویب کنگره رسیده و امضا شود، قابلیت اجرایی می‌یابد که در این صورت نسبت به تصمیم اتخاذ شده واکنش خواهیم داشت. البته ما در برابر هر اقدامی آمادکی داریم و جای نگرانی ندارد.

این دیپلمات عالی رتبه وزارت خارجه در رابطه با اظهار نظر یکی از مخالفان دولت که مدعی شده ظریف با امریکا به توافق رسیده است که دولت سردار سلیمانی را به آمریکا تحویل دهد، یادآور شد: من نمی‌دانم این شخص کیست؟ البته مسائلی را شنیدم ولی فرصت رسیدگی نکردم چون آنچه شنیدم این موضوع بسیار خنده‌دار و عجیبی است. من امیدوارم این مساله صحت نداشته باشد زیرا ایرانیان در حدی از درایت و درک هستند. این سخن بسیار ناپسند و غلطی است و نمی‌دانم این گونه سخنان را بر چه اساسی و بر اساس کدام اصول دینی و اخلاقی می‌توان مطرح کرد.

قاسمی اضافه کرد: شاید این سخنان تنها در درون موساد یا سیا مطرح و شنیده می‌شود. نمی‌توانم باور کنم کسی در ایران بتواند در این حد سخن غلط و دروغ را به این شکل مطرح کند و اتهاماتی را وارد سازد. اگر این موضوع درست باشد حتما پیگیری حقوقی می کنیم چون این سخن بسیار تلخ و ناروا بود و نمی توان به راحتی از آن عبور کرد که در روز روشن اینچنین به مسئولانی که حیثیت خودشان را به پای منافع ملی ایران گذاشته‌اند، زده شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در رابطه با اخباری مبنی بر اینکه ایران نیروهای خود را از غرب موصل به سوریه می‌برد هم گفت: حضور ایران در عراق مستشاری است تا تروریست‌ها را از کشورش اخراج کند. حضور ما در سوریه نیز برای ایجاد یک فضای مطلوبتر برای آتش بس است. ایران نقش نظامی در موصل نداشته و ندارد بلکه کاملا مستشاری است که براساس درخواست رسمی دولت عراق است.

قاسمی در رابطه با کشته شدن مرزبان ایرانی در مرزهای ترکیه نیز اظهار داشت: از طریق کانال‌های دیپلماتیک موضوع را به دولت ترکیه انتقال دادیم. منتظر پاسخ آنها هستیم. علاقه‌مند به این اتفاقات ناگوار در مرزهایمان با ترکیه نیستیم. امیدواریم با پاسخ ترکیه اتخاذ تصمیم کنیم.

قاسمی در پاسخ به سوالی مبنی بر مهندسی و تقلب در انتخابات خارج از کشور اظهار داشت: مکانیزم رای گیری در خارج از کشور جدید نیست. شورای نگهبان بالای هر صندوق ناظر دارد. در گذشته نیز شاهد هیچ‌گونه تخلفی در صندوق‌های رای‌مان در خارج از کشور نبوده‌ایم. با این حال، اگر شکایتی مطرح است، بررسی آن در صلاحیت شورای نگهبان است و آنچه شورای نگهبان اعلام کند، ملاک عمل خواهد بود. با توجه به پیگیری من از مجموعه تحولات، این ادعا دروغ محض و کذب است و ما انتخابات سالمی در خارج از کشور داشته ایم.

او در رابطه با گفت‌وگوهای احتمالی میان ایران و امریکا در سطوح معاونین و وزرا تصریح کرد: چنین قرار و تصمیمی وجود ندارد ولی در دیپلماسی هر اتفاقی می‌تواند هر روزی رخ بدهد.

 

ارسال دیدگاه